İspanyolca Ne Kadar Sürede Öğrenilir ?

Cagridilokulu

İspanyolca öğrenmek isteyen herkes bu dili aynı sürede öğrenmezler. Bazı insanlar çok kısa sürede öğrenirken bazı insanlar çok uzun sürede öğrenebilir Bunun nedeni beynimizin çalışma sistemidir. Bazı insanların beyni sayısala, bazı insanların beyni sözele, bazılarının ise ezbere daha çalışır. Bu ezber kabiliyeti yüksek olan insanlar genellikle yeni öğrenecekleri dilleri daha kolay öğrenirler. Çünkü hem görsel, hem işitsel avantajları vardır, gördüklerini ve duyduklarını hemen unutmazlar. Beyni sayısala ve sözele çalışan insanlar ise yeni dilleri biraz daha geç öğrenirler. Bunun nedeni ise ilgi alanlarının farklı olmasıdır. Ama bu bir dezavantaj değildir. Her zaman en iyi öğrenme şekli sizin en iyi anladığınız şekildir. Bu nedenle İspanyolca ne kadar sürede öğrenilir sorusunun net bir cevabı yoktur. Kişinin kendisine bağlıdır.

İlginizi çekebilir: İspanyolca Meslekler

Ama genelleme yapılırsa İspanyolca öğrenebilmeniz için en az 6 aya ihtiyacınız vardır. Bu 6 ay içerisinde A1-A2 seviyesini tamamlamış olursunuz ve B1 seviyesine geçtiğinizde artık her şey daha kolay olur ve en fazla 1 yıla bu dili iyice öğrenmiş olursunuz. Bütün bunlardan anlayacağınız şey İspanyolca ne kadar sürede öğrenilir sorunun cevabı en az 6 aydır.

İspanyolca Başlangıç Seviyesi

Bu dili öğrenmeye en başta harfleri, sonrasında da sayıları öğrenerek başlarız. İspanyolca ne kadar sürede öğrenilir sorusunun A1 seviyesi için cevabı en az 4 aydır. Bu 4 ay içerisinde hem konuşmaya, hem de yazmaya başlayacaksınız. Sonrasında bu dili günlük kullanımınızda da kullanmaya başlayacaksınız ve böylece en fazla 6 aya A2 seviyesi ile birlikte bitirmiş olacaksınız. 6. ay sonrasında artık B1 seviyesine geçtiğiniz için işler daha da kolaylaşmış olacak ve yavaş yavaş alt yazısız dizi/ film izleyebileceksiniz. Günlük diyaloglarda hem anlayıp, hem de konuşabileceksiniz ve en fazla 1 yıla bu dili B2 seviyesinde öğrenmiş olacaksınız. B2 seviyesinden sonrasında zaten artık hiç zorlanmamaya başlayacaksınız.

İspanyolca Nasıl Öğrenebilirim

İspanyolca ne kadar sürede öğrenilir sorusundan sonra kendinize sorabileceğiniz en mantıklı sorulardan biri bu dur. Aslında cevabı çok basit olan bu soru sizi biraz düşündürebilir. Çünkü bir dili öğrenmek için çok fazla yöntem vardır ve hangisini seçeceğiniz size kalmıştır. Mesela bazıları dil öğrenme programları kullanırken, bazıları sadece video izleyerek yetinir. Bir sürü yöntem olmasına karşın her zaman en iyi yöntem bütün seçeneklerden yararlanmaktır. Mesela 2 saatlik bir çalışma programı hazırladığınız düşünün bu programın 30 dakikasını video izlemeye,30 dakikasını izlediğiniz videoyu not etmeye,40 dakikasını dil öğrenme programları yardımıyla kelime anlamı ve telaffuz çalışarak geçirebilirsiniz. Geriye kalan son 20 dakikada tüm yaptıklarınızı gözden geçirip, günü tekrar edersiniz ve böylece sıkı bir çalışma uygulamış olursunuz.

Bütün bunları değerlendirdikten sonra geriye sadece kendinize uygun olan programı ayarlamak kalır. Gün içerisinde kaç saat çalışacağınızı seçmek, hangi düzene uyacağınızı bilmek sizin elinizde bütün bu işlemleri siz ayarlayıp sıraya sokmalısınız. Kendinize uygun planı ayarladıktan sonra zamanla alışacaksınız ve bir süre sonra size kolay gelmeye başlayacak. İşte bu şekilde kendi kendinizi eğitmiş olacaksınız ve bunun sonucunda elinizde çok fazla imkan bulunacak.

İlginizi çekebilir: İspanyolca Doğum Günü Mesajları

Call Now Button