İspanyolca öğrenmek için ne yapmalı

Cagridilokulu

İspanyolca dil bilgisi bakımından İngilizce ile çok benzer bir dildir. Eğer İngilizce biliyorsanız bu dili öğrenmeniz daha kolaylaşacaktır. Ama tüm bunları bir köşeye atarsak her dilde olduğu gibi bu dilde de her şey ezbere dayalı olacaktır. Bir şeyi söylemeden önce ne diyeceğinizi bilmeniz sizin ezber kuvvetinize bağlıdır. Bu düşünce trafiğinin sonunda kendinize soracaksınız ‘ Acaba bunun İspanyolcası neydi?’ diye. İşte tam burada devreye hafızanız girecek ve eğer biliyorsanız hemen cevabı size verecektir. Bence İspanyolca öğrenmek için ne yapmalı sorusunun ilk cevabı budur. İyi bir ezberdir.

İlginizi çekebilir: İspanyolca Kendini Tanıtma

Peki sadece ezber yaparak bir dil öğrenilir mi? Eğer böyle bir niyetiniz varsa maalesef sizin adınıza çok üzgünüm, çünkü cevap hayır. Bunun nedeni ise şundan geçiyor, bir bilgiyi, bir dili öğrenmek istediğiniz zaman bunu kısa bir heves olarak görmemeniz gerekir. Çünkü bu süreç zor ve yorucudur. Düz bir ezber yaparak ezberlediğiniz her şey zamanla beyninizden uçup gider. Halbuki sizin yapmanız gereken, telaffuzu ile, anlamı ile ezberleyip, günlük hayatınız da kullanıp, beyninize kazımanızdır. Ancak bu şekilde öğrenirseniz gerçekten öğrenmiş olursunuz. Yani uzun lafın kısası İspanyolca öğrenmek için ne yapmalı sorusunun ikinci cevabı, üstünden hızlıca geçmeden, en ince ayrıntısıyla öğrenmektir. Telaffuzuyla, anlamıyla öğrenmektir, sıkça kullanmaktır. 

İspanyolca öğrenmek ne kadar sürer

İspanyolca öğrenmek için ne yapmalı sorusunun ardından, sorulması muhtemel olan sorulardan biride budur. Yeni bir dil öğrenmek zamanlama olarak kişiden, kişiye değişiklik gösterir. Bunun nedeni ise beynimizi nasıl kullandığımızla alakalıdır. Bazı insanların beyni ezber üzerine çalışırken, bazı insanların beyni sayısal/ sözel üzerine çalışır. Bu beyni ezber üzerine çalışan grup genellikle yeni bil dil öğrenmeye daha yatkındır. Bunun nedeni de şu dur; beyini ezberlemeye daha yatın olan insanlar gördüklerini ve duyduklarını daha geç unuturlar, bunun sonucunda da sık kullanım sonrası o bilgiler hafızada kalıcı yer edinirler. Ama bu demek değildir ki beyni sayısala çalışan bir kişi dil öğrenemez. Herkes dil öğrenebilir, ama bazıları bu tarz işlere daha yatkındır. Genel bir insan üzerinden değerlendirme yaparsak bir dili öğrenmek için en az 6 aya ihtiyacınız vardır. Bu 6 ay içerisinde biraz biraz konuşmaya hatta anlamaya bile başlayabilirsiniz. 6. aydan sonra artık duyduğunuzu daha rahat anlamaya ve kavramaya başlarsınız. Eğer aynı hızla devam ederseniz en fazla 1 yıla çok büyük yol katetmiş olursunuz.

İspanyolca öğrenmek ne işe yarar 

İspanyolca öğrenmek için ne yapmalı sorusundan sonra kendimize soracağımız bir soru daha, ben bu dili öğrenince ne yapacağım?, ne işime yarayacak?. Yeni bir dil öğrenmek her şeyden önce size genel kültür katacaktır ve bu, sizin kendiniz için her şeyden önemlidir. Sonrasında yeni iş imkanları, yeni çalışmalarda onu takip edecektir. Kendinize olan güveniniz artacaktır, bu konuda yaptığınız işler size çok güven verecektir. Bunların hepsinin nedeni 1 dil fazla bilmek değildir. Asıl nedeni okumuş ve öğrenmiş olmaktır. İnsanlar size başarılı bir insan gözüyle bakacaktır, çünkü artık gözle görülür bir başarınız vardır. Yurtdışına çıkıp İspanyolca kullandığınızda çok fazla yabancılık ve zorluk çekmezsiniz, çünkü etrafınızdaki herkes sizinle aynı olacak. Yeni bir dil öğrenmek sizlere , bu ve bunun bir çok imkan sunacaktır. Ve bu imkanlardan yaralanmak sadece sizin elinizdedir.

Call Now Button